Archiwum aktualności

< powrót

 

Dwudziestolecie Sądu Pierwszej Instancji

Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezes Izby Gospodarczej Andrzej Kisielewicz reprezentował NSA podczas uroczystego jubileuszu XX-lecia powołania Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich (SPI), który odbył się w dniu 25 września 2009 r. w Luksemburgu.
 

Obchody zainaugurowały przemówienia powitalne wygłoszone przez Vassiliosa Skourisa, prezesa Trybunału Sprawiedliwości oraz Marca Jaegera, prezesa Sądu Pierwszej Instancji.
 

Z okazji rocznicy odbyły się warsztaty z udziałem przedstawicieli instytucji europejskich i międzynarodowych, profesorów prawa, sędziów, adwokatów i prawników ze wszystkich państw członkowskich, których tematem były: „Jakość wymiaru sprawiedliwości" i „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości".
 

Sąd Pierwszej Instancji powołany został na mocy Jednolitego Aktu Europejskiego. Jest on organem sądowym utworzonym przy Trybunale Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS) i mającym za zadanie odciążyć ten ostatni. SPI rozpoczął działalność 1 listopada 1989 r. Jego siedziba mieści się w Luksemburgu, rozprawy odbywają się w języku francuskim.
Sędziowie SPI, po jednym z każdego państwa członkowskiego UE, wybierani są na sześcioletnie kadencje.
Kompetencje SPI obejmują rozpoznawanie:

  • skarg bezpośrednich wniesionych przez osoby fizyczne lub prawne przeciwko aktom instytucji, organów i jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej (których są one adresatami lub które dotyczą ich bezpośrednio i indywidualnie), jak również aktów regulacyjnych (które dotyczą ich bezpośrednio i nie obejmują środków wykonawczych), czy wreszcie przeciwko zaniechaniu działania przez te instytucje, organy i jednostki organizacyjne
  • skarg wniesionych przez państwa członkowskie przeciwko Komisji
  • skarg wniesionych przez państwa członkowskie przeciwko Radzie, dotyczących aktów z dziedziny pomocy państwa, handlowych środków ochronnych („dumping") oraz aktów, za pomocą których korzysta ona z uprawnień wykonawczych
  • skarg o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez instytucje Unii Europejskiej lub ich pracowników
  • skarg dotyczących umów zawartych przez Unię europejską, w których właściwość Sądu została wyraźnie określona
  • skarg z zakresu wspólnotowych znaków towarowych
  • odwołań, ograniczonych do kwestii prawnych, od orzeczeń Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej
  • skarg wniesionych przeciwko decyzjom Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów
     

Od orzeczeń SPI przysługuje odwołanie do ETS.