Archiwum aktualności
Sesja Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej - Warszawa, dnia 14 maja 2007 r.
W dniu14 maja 2007 r. w hotelu Sofitel w Warszawie odbyła się sesja Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej, którego członkami są najwyższe instancje sądownictwa administracyjnego, rady stanu państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Gospodarzem spotkania po raz pierwszy był Naczelny Sąd Administracyjny, który jest członkiem Stowarzyszenia od maja 2004 r.
W Zgromadzeniu Ogólnym wzięło udział około 40 osób, w tym Prezes Stowarzyszenia - Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Trzciński, prezesi, sędziowie sądów i rad stanu, przedstawiciel Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich oraz Sekretarz Generalny Stowarzyszenia. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Janusz Trzciński, który powitał zgromadzonych gości, w tym także zaproszonych w charakterze obserwatorów: przedstawicieli Rady Stanu Republiki Tureckiej oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego Chorwacji. Prezes Stowarzyszenia przypomniał program Zgromadzenia, wskazując na jego obszerny zakres.
Następnie Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Yves Kreins przedstawił Zgromadzeniu Ogólnemu dotychczasowe osiągnięcia Zarządu, ze szczególnym uwzględnieniem prac nad stroną internetową, która stanowi jedno z podstawowych narzędzi realizacji statutowych zadań Stowarzyszenia. Podkreślono, iż strona jest regularnie uzupełniana o nowe informacje, przede wszystkim o orzeczenia zasilające bazę DEC-NAT, raporty z seminariów i kolokwiów oraz informacje o sądach i radach stanu państw członkowskich.
Prezes Stowarzyszenia prof. Janusz Trzciński dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi, czym uruchomił nową część strony, tzw. Tour of Europe. Jej prezentację przeprowadził Sekretarz Generalny Yves Kreins wskazując, iż zawiera ona pomocne diagramy przedstawiające strukturę systemu sądownictwa każdego kraju członkowskiego, a ponadto opracowania ukazujące historię, zakres właściwości i sposób postępowania przed danym sądem, bądź radą stanu. Zauważono przy tej okazji, iż wzrost ilości opublikowanych przez Stowarzyszenie dokumentów na stronie internetowej przekłada się na stały wzrost zainteresowania internautów stroną. O ile bowiem w pierwszej połowie 2006 r. stronę odwiedzało miesięcznie około 3500 osób, o tyle w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2007 r. było ich już ponad 7000-7500 osób.
Dodatkowo Yves Kreins wskazał na znaczenie dla rozwoju współpracy pomiędzy sądami oraz wymiany informacji w ramach Stowarzyszenia wewnętrznego forum, które znajduje się na stronie www.juradmin.eu. Podkreślono, iż byłoby pożądane, aby każde z Państw Członkowskich miało przynajmniej pięciu zarejestrowanych na forum sędziów. Wciągnięcie do współpracy przez Prezesów jak największej liczby współpracowników przyczyni się bowiem do pełniejszej realizacji podejmowanych działań i ułatwi np. prowadzenie praktyki wymiany sędziów.
rzy tej okazji przedstawiciele Francuskiej Rady Stanu, Federalnego Sądu Administracyjnego Republiki Federalnej Niemiec oraz Rady Stanu Belgii potwierdzili gotowość przyjęcia zgłoszonych do projektu wymiany sędziów i wyjaśnili przy tej okazji praktykę stażów. Wyrażono również potrzebę docelowego uregulowania kwestii statusu podlegających wymianie osób, w tym ich praw i obowiązków, tak by były one wspólne, niezależnie od kraju, który je przyjmuje.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego podkreślono także konieczność nawiązania szerszej współpracy z innymi europejskimi instytucjami, w tym stowarzyszeniami skupiającymi przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Sekretarz Generalny przedstawił w imieniu Zarządu propozycję działań, jakie mają być podjęte w ramach współpracy z Komisją Europejską, stałymi przedstawicielami państw członkowskich UE, oraz Europejską Siecią Szkoleń Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. Celem tej aktywności ma być szerszy niż do tej pory wpływ głosu środowisk skupiających przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości (tj. zarówno sądownictwa powszechnego, jak i organów sądowej kontroli administracji publicznej) na kształt prac instytucji europejskiej oraz zintensyfikowanie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Niezależnie od tego z uznaniem odniesiono się do zaprezentowanej przez Yves Kreinsa informacji na temat działań medialnych, których celem ma być dalsze propagowanie wiedzy o Stowarzyszeniu. Sekretarz Generalny poinformował zebranych, iż podpisana została umowa z firmą EurActiv, zajmującą się szeroko rozumianą problematyką europejską. Umowa ta obejmuje pakiet 10 - dniowych działań promocyjnych prowadzonych na rzecz Stowarzyszenia w 2007 r. Dodatkowo osobnym przedsięwzięciem jest zapraszanie do udziału w spotkaniach Stowarzyszenia (kolokwiach, seminariach) stałych przedstawicieli Państw - Członków UE oraz ściślejsza współpraca z Europejską Siecią Szkoleń Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości.
Zgromadzenie Ogólne zaakceptowało także dotychczasowe wykonanie przez Zarząd planu publikacji za 2006 r. Podziękowano równocześnie przedstawicielom Najwyższego Sądu Administracyjnego Republiki Czeskiej za podjęcia się organizacji seminarium, które odbędzie się we wrześniu 2007 r. w Brnie. Ustalono, iż spotkanie to poświęcone będzie utrzymywaniu kontaktów pomiędzy komórkami odpowiedzialnymi za prowadzenie spraw dokumentacji orzeczeń.
Kolejnym punktem spotkania było zatwierdzenie tematu 21 Kolokwium, które zostało zaplanowane na maj 2008 r. w Warszawie. Sprawozdawca Kolokwium, Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, prof. Stanisław Biernat przedstawił wstępny zakres zagadnień związanych z wykorzystywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w praktyce orzeczniczej państw członkowskich. Zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania wspólnego aparatu pojęciowego, obejmującego definicję "decyzji administracyjnej", "wyroku" etc. Ustalono, iż stosowny kwestionariusz, zawierający 15 szczegółowych pytań, zostanie przesłany za pośrednictwem forum do każdej instytucji członkowskiej.
Zadecydowano także o powołaniu Komitetu Wspomagającego, którego zadaniem będzie regularne monitorowanie i promowanie projektów: DEC-NAT, Jurifast oraz forum. Komitet będą tworzyć przedstawiciele państw: A) spośród dotychczasowych członków - Niemcy, Holandia, Austria i Portugalia, B) natomiast spośród nowych członków - Czechy i Estonia. Reprezentanci tychże państw, jako najbardziej aktywnych na forum internetowym, będą ponadto służyć radą w zakresie koniecznych ulepszeń i usprawnień istniejącego systemu przepływu informacji.
W dalszej części spotkania Zgromadzenie Ogólne zajęło się zagadnieniami związanymi z instytucją pytań prejudycjalnych, kierowanych przez sądy krajowe i rady stanu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodzono się co do tego, iż znaczenie tej instytucji dla sprawnego funkcjonowania sądów krajowych jest bardzo duże i nieustannie wzrasta. Równocześnie dostrzeżono, iż istnieje cały szereg spraw wymagających rozpatrzenia przez Trybunał poza kolejnością, jak np. sprawy uchodźców. Specyfika tych spraw wymaga przyjęcia tzw. szybkiej ścieżki postępowania przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Ponadto kolejny problem, o którym wspomniano podczas spotkania, związany był z praktyką funkcjonowania pytań prejudycjalnych w ogólności. Opowiedziano się za koniecznością wprowadzenia zmian w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, uwzględniających z jednej strony specyfikę tej instytucji i jej wpływ na szybkość zakończenia sprawy przez sąd krajowy, a z drugiej strony prawa państw członkowskich Unii Europejskiej do prezentacji swojego stanowiska. Dyskusja, która wywiązała się w tym zakresie dotyczyła określenia charakteru prawnego uchwały Stowarzyszenia, jej zakresu przedmiotowego oraz sposobu przyjęcia. W szczególności część z przedstawicieli, z panem Jean - Marc Sauve - wiceprezesem Rady Stanu Francji zaproponowała, aby kwestię stworzenia szybkiej ścieżki postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w określonych kategoriach spraw powiązać z apelem o dokonanie niezbędnych zmian w procedurze obowiązującej przed Trybunałem. Inni natomiast przedstawiciele, jak Tjeenk Willink - wiceprezes Rady Stanu Holandii postulowali, aby dokonać rozdzielenia obydwu zagadnień i w zakresie reformy instytucji pytań prejudycjalnych, jako materii szczególnie skomplikowanej, powołać w pierwszym rzędzie grupę roboczą.
Ostatecznie Stowarzyszenie podjęło uchwałę, wyrażającą pilną potrzebę wprowadzenia szybkiej procedury przed ETS w zakresie pytań prejudycjalnych zadawanych w obszarze wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Zadecydowano jednocześnie o powołaniu grupy roboczej, której celem ma być przygotowanie stosowanych propozycji w zakresie reformy instytucji pytań prejudycjalnych. W skład tej grupy wchodzić mają nie tylko przedstawiciele Stowarzyszenia, ale i Stowarzyszenia Sądów Najwyższych Unii Europejskiej, zaś efekty prac będą mogły być następnie przedstawione Komitetowi Rady Ministrów Unii Europejskiej. Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej udzieliło pokwitowania Zarządowi Stowarzyszenia i przyjęło sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2006. Na tym sesję Zgromadzenia zakończono.