Archiwum aktualności
W dniach 16 – 18 czerwca 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny gościł po raz drugi przedstawicieli Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej cz. II
W dniu 17 czerwca 2008 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość wręczenia dr Eckartowi Hienowi - specjaliście w dziedzinie prawa administracyjnego, byłemu prezesowi Federalnego Sądu Administracyjnego Niemiec - tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Eckart Hien rozpoczynał swą karierę jako urzędnik administracyjny w Bawarii. Następnie pełnił funkcję sędziego administracyjnego landu. Zwieńczeniem kariery było pełnienie w latach 2002-2007 funkcji prezesa Federalnego Sądu Administracyjnego RFN. Długoletnia praca w administracji ukształtowała poglądy dr. Hiena na funkcjonowanie państwa.
Aktywność zawodowa nie przeszkodziła dr. Hienowi w intensywnej pracy naukowej. Jest autorem ponad 50 publikacji z zakresu ochrony praw człowieka i obywatela, sądownictwa administracyjnego i administracji państwa oraz ustawodawstwa komunalnego. Wszystkie jego prace cieszą się w środowisku dużym uznaniem. Na szczególną uwagę, zdaniem specjalistów, zasługują komentarze dr. Hiena do orzecznictwa sądów administracyjnych z zakresu m.in. prawa budowlanego oraz prawa zagospodarowania i planowania przestrzennego.
Dr Hien wniósł doniosły wkład w działalność Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej. Przyczynił się do nadania mu precyzyjnych form organizacyjnych, a pod jego przewodnictwem stowarzyszenie zaczęło działać na rzecz efektywniejszego stosowania prawa europejskiego poprzez budowę systemu wymiany informacji. Szczególnie dużą rolę odegrał dr Hien w zbliżeniu stowarzyszenia z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, przyczyniając się tym samym do procesu integracji europejskiej.
Jak podkreślił promotor prof. Hiena, prezes Naczelnego Sąd Administracyjnego prof. Janusz Trzciński, dr Hien zasłużył się nie tylko dla myśli prawniczej w Niemczech, ale też dla sądownictwa administracyjnego w całej Unii Europejskiej oraz dla kontaktów między sądami w krajach członkowskich. „Wysiłki dr Hiena na rzecz inspirowania ścisłej współpracy sądownictwa niemieckiego z sądownictwem polskim sprawiają, że mamy do czynienia z osobą wielce zasłużoną nie tylko dla europejskiego, ale także dla polskiego sądownictwa administracyjnego. Podkreślić też warto cechy osobiste dr Hiena, jego otwartość, serdeczność i pełny szacunek dla poglądów innych" - uzasadniał prof. J. Trzciński wniosek o nadanie E. Hienowi honorowego doktoratu. Dziękując za tytuł, dr Hien powiedział, że honorowy doktorat uważa za nagrodę nie tylko za własne wysiłki, ale za pracę wielu partnerów z różnych krajów europejskich, którzy angażowali się w integrację unijnego systemu sądownictwa. "Niestety, reguły społeczności akademickiej pozwalają tylko mi na umieszczenie tytułu doktora honoris causa UW na mojej wizytówce" - dodał.