Archiwum aktualności

< powrót

 

W dniach 16 – 18 czerwca 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny gościł po raz drugi przedstawicieli Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej cz. III

W dniu 18 czerwca 2008 r. w Warszawie odbyła się sesja Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej, którego członkami są najwyższe instancje sądownictwa administracyjnego, rady stanu państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Gospodarzem spotkania po raz drugi był Naczelny Sąd Administracyjny, który jest członkiem Stowarzyszenia od maja 2004 r.
 

W Zgromadzeniu Ogólnym wzięło udział 42 prezesów i sędziów instytucji członkowskich, w tym Przewodniczący Stowarzyszenia – Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Janusz Trzciński.
Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Stowarzyszenia profesor Janusz Trzciński, który powitał zgromadzonych gości, przypomniał program Zgromadzenia oraz wskazał na znaczący wzrost aktywności działań podejmowanych przez Stowarzyszenie w 2007 i 2008 r.
 

Następnie Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Yves Kreins przedstawił Zgromadzeniu Ogólnemu dotychczasowe osiągnięcia Zarządu, ze szczególnym uwzględnieniem zorganizowanych i zaplanowanych licznych spotkań, seminariów i kolokwiów (m.in. Seminarium w Brukseli – 28 stycznia 2008 r., Seminarium w Santander – 8 - 10 września 2008 r., Kolokwium w Paryżu – 9-10 października 2008 r.), dzięki którym zintensyfikowano prowadzoną działalność. Odnotował w szczególności, iż zamiast pierwotnie zaplanowanych trzech seminariów zostały w ciągu ostatniego roku przez Stowarzyszenie zorganizowane cztery tego rodzaju spotkania.
 

Zwrócono następnie uwagę uczestników sesji, iż z sukcesem rozwija się - po zmianach wprowadzonych w zeszłym roku - program wymiany sędziów. Dzięki aktywnemu wkładowi wszystkich członków Stowarzyszenia w sposób dynamiczny funkcjonuje wewnętrzne forum (znajdujące się na stronie internetowej Stowarzyszenia), z pomocą którego dokonywana jest bieżąca wymiana doświadczeń pomiędzy sędziami sądów krajowych.
 

W ramach podjętych przez Zarząd działań o charakterze informacyjnym zaprezentowano w Brukseli członkom stałych przedstawicielstw państw członkowskich Unii Europejskiej szybko rozwijającą się stronę internetową Stowarzyszenia, przybliżając w ten sposób charakter jego działalności. Efektem działań informacyjnych był znaczący wzrost liczby tzw. odsłon strony, której zawartość została istotnie wzbogacona.
 

Najczęściej odwiedzanymi zakładkami na stronie http://www.juradmin.eu są:

  • własna baza Jurifast, zawierająca teksty decyzji i orzeczeń instytucji członkowskich , w których zastosowano prawo UE w powiązaniu z odnośnymi przepisami i orzecznictwem wspólnotowym, w tym m.in. wyroki zapadłe wkonsekwencji pytań prejudycjalnych, zadanych ETS przez sądy administracyjne i rady stanu. Teksty wraz ze streszczeniami w językach angielskim i francuskim nadsyłają do bazy poszczególne instytucje członkowskie;
  • baza bibliograficzna DEC.NAT, zawierająca informacje o orzeczeniach idecyzjach sądów państw członkowskich wydanych z zastosowaniem prawa wspólnotowego od roku 1954 - autorem bazy jest ETS, zaś Stowarzyszenie tłumaczy i udostępnia jej zawartość w języku angielskim;
  • Tour of Europe, czyli internetowy leksykon zawierający w ujednoliconej formie szczegółowe informacje na temat systemów sądownictwa administracyjnego poszczególnych państw członkowskich UE.
     

Podano, iż w ciągu ostatniego roku liczba rozstrzygnięć wprowadzonych do bazy Jurifast zwiększyła się aż o 50% (tj. o 110 orzeczeń). Opublikowano ponadto raport z Kolokwium w Lipsku oraz podjęto prace nad udostępnieniem bazy DEC.NAT za pośrednictwem unijnej strony internetowej EUR-Lex.
 

W tym miejscu Wiceprzewodniczący Rady Stanu Niderlandów Herman Tjeenk Willink zaproponował, aby rozważyć możliwość wprowadzenia na stronie internetowej Stowarzyszenia mechanizmu pozwalającego na badanie jakości strony internetowej z punktu widzenia osób ją odwiedzających. Jego zdaniem, pozwoli to na uzyskanie od użytkowników ciekawych uwag i sugestii, które będą mogły przyczynić się do dalszej rozbudowy strony internetowej w oczekiwanym kierunku.
 

Zgromadzenie Ogólne przyjęło następnie sprawozdanie z posiedzenia - utworzonego w zeszłym roku - Komitetu Wspierającego, które odbyło się w dniu 30 maja 2008 r. w Lizbonie. Poinformowano zebranych, iż dzięki współpracy i pomocy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu możliwe jest wdrożenie projektu, zgodnie z którym zapewniony byłby dostęp do zawartości bazy DEC.NAT za pośrednictwem portalu internetowego EUR-Lex.
 

Sekretarz Generalny wskazał na znaczenie, jakie dla rozwoju współpracy pomiędzy sądami oraz wymiany informacji w ramach Stowarzyszenia ma szerokie spopularyzowanie tych narzędzi wśród pracowników instytucji członkowskich. Przyczynia się to bowiem do pełniejszego realizowania podejmowanych przez Stowarzyszenie działań i ułatwia np. prowadzenie programu wymiany sędziów. Poinformowano zebranych, iż na rok 2008 sądy i rady stanu zapewniły łącznie 30 miejsc przeznaczonych na potrzeby realizacji projektu wymiany sędziów. Pewne problemy praktyczne niesie za sobą przyjęty warunek, aby sędzia posługiwał się językiem kraju, do którego aplikuje. Zwrócono uwagę, iż może to prowadzić do sytuacji, w której nie będzie chętnych do odwiedzenia np. greckiej Rady Stanu. Dlatego też przyjęta została propozycja - zgłoszona przez Wiceprzewodniczącego francuskiej Rady Stanu Jean-Marc'a Sauvé - aby rozszerzyć możliwość aplikowania do programu przez sędziów posługujących się językiem należącym do grupy języków roboczych Stowarzyszenia, tj. francuskim lub angielskim, niezależnie od kraju sądu lub rady stanu przyjmującego. Ułatwi to rozwój praktyki odbywania stażów m. in. w krajach skandynawskich, w których znajomość języka angielskiego jest powszechna.
 

W  dalszej części spotkania Sauvé zaprezentował uczestnikom Zgromadzenia Ogólnego przebieg seminarium zorganizowanego w Brukseli 28 stycznia b. r. Było on poświęcone praktyce stosowania przez sądy i rady stanu państw członkowskich UE wspólnotowych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Zwrócono wówczas uwagę na rolę obywateli w procesie inwestycyjnym i konieczność zapewnienia należytej prawnej ochrony instytucji konsultacji społecznych. Na spotkaniu zostały omówione również problemy powstałe w procesie stosowania dyrektyw unijnych, wydanych w celu ochrony środowiska, a także zagadnienia związane z odpadami i naprawianiem szkód wyrządzanych środowisku przez przedsiębiorców. Odnotowano na marginesie, iż jednym ze skutków Seminarium w Brukseli jest znaczący wzrost zainteresowania Komisji Europejskiej działalnością Stowarzyszenia, co może zostać należycie wykorzystane w związku z rozpoczynającą się prezydencją Francji w UE.
 

Po wysłuchaniu sprawozdania uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego podkreślili przydatność tego rodzaju spotkań w codziennej pracy sędziów sądów i rad stanu państw członkowskich. Problemy, przed jakimi stają instytucje sądownictwa administracyjnego wszystkich państw członkowskich UE przy stosowaniu prawa wspólnotowego są bowiem w zasadzie takie same. Ponadto przyjęta formuła roboczych spotkań pozwala włączyć do dyskusji - obok sędziów orzekających w danych sprawach - przedstawicieli środowisk akademickich, przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz instytucji krajowych i unijnych. Mając to na uwadze Zgromadzenie pozytywnie oceniło zgłoszoną propozycję organizowania przez Stowarzyszenie regularnych seminariów, których przygotowanie byłoby możliwe w Brukseli dzięki logistycznemu wsparciu instytucji wspólnotowych. Miałoby to na celu ujednolicenie stosowania w praktyce tych regulacji prawa wspólnotowego, które wywołują spory i różnice zdań. Zaproponowano jednocześnie, aby pośród tematów najbliższych seminariów umieścić zagadnienia z zakresu spraw emigracyjnych oraz praw rezydentów w państwach członkowskich.
 

W dalszej części spotkania sędzia Sądu Najwyższego Hiszpanii Manuel Campos zaprezentował harmonogram prac seminarium, które odbędzie się 8-10 września 2008 r. w Santander. Będzie ono poświęcone zjawisku zbliżania się stanowisk sądów administracyjnych w stosowaniu prawa wspólnotowego. Zaplanowano trzy sesje robocze, poświęcone zagadnieniom kontroli sądowej działalności regulatorów rynku, stanowisku ETS w tym zakresie oraz wykonywaniu dyrektyw unijnych dotyczących energii i telekomunikacji, a ponadto opracowanie czterech tematów ogólnych, w tym kryteriów interpretacji prawa wspólnotowego oraz omówienie wyników prac Haskiej Grupy Roboczej, dotyczących wprowadzenia tzw. szybkiej ścieżki postępowania w sprawie zgłaszanych do ETS-u pytań prejudycjalnych.
 

Omówiono następnie możliwość podjęcia przez Stowarzyszenie działań na rzecz szerokiej współpracy z innymi stowarzyszeniami skupiającymi przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Sekretarz Generalny Stowarzyszenia przedstawił w imieniu Zarządu propozycję działań, jakie mają zostać podjęte w ramach współpracy z  Komisją Europejską, stałymi przedstawicielami państw członkowskich UE, oraz Europejską Siecią Szkoleń Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. Celem tej aktywności ma być szerszy niż do tej pory wpływ głosu środowisk skupiających przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości (tj. zarówno sądownictwa powszechnego, jak i organów sądowej kontroli administracji publicznej) na kształt prac instytucji europejskiej oraz zintensyfikowanie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. W tym celu omówiono zasady uczestnictwa Stowarzyszenia w pracach  tworzonego pod egidą Komisji Europejskiej forum dyskusyjnego poświęconego działalności europejskiego wymiaru sprawiedliwości a także zasady nawiązania współpracy z innymi stowarzyszeniami zrzeszającymi przedstawicieli instytucji wymiaru sprawiedliwości państw UE.
 

Przedostatnim punktem obrad były kwestie związane z finansami Stowarzyszenia. Uczestnicy sesji przyjęli przedstawione przez Sekretarza Generalnego sprawozdanie finansowe za 2007 r. oraz udzielili skwitowania Zarządowi Stowarzyszenia.  Delegaci pozytywnie zaopiniowali przedstawione przez Sekretarza Generalnego projekty rozwiązań mających zapewnić płynną działalność Stowarzyszenia. Podjęto także uchwałę o wzroście składki członkowskiej -  począwszy od roku budżetowego 2009 - z kwoty 2000 Euro do 2500 Euro rocznie.
 

Dokonano następnie odnowienia składu Zarządu Stowarzyszenia Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej. Stanowiska  Przewodniczących Stowarzyszenia pełnić będą wspólnie przedstawiciele Luksemburga: Alain Meyer - Prezes Rady Stanu oraz Georges Ravarani - Prezes Sądu Administracyjnego. Jako Wiceprzewodniczący w zarządzie zasiądą prof. Janusz Trzciński - Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Francisco José Hernando Santiago - Prezes Sądu Najwyższego Hiszpanii. Kolejną kadencję pełnić swoje funkcje będą: Sekretarz Generalny - Yves Kreins (Prezes Izby w belgijskiej Radzie Stanu), skarbnik - Olof Olsson (sędzia fińskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego)  oraz audytor - Manuel Campos (sędzia Sądu Najwyższego Hiszpanii).
 

Ustalono także, iż następna sesja Zgromadzenia Ogólnego odbędzie się w Luksemburgu w dniach 10-11 maja 2009 r. Na tym sesję Zgromadzenia zakończono.
 

opracował
Michał Folcholc asystent sędziego – specjalista ds orzecznictwa w
Wydziale informacji Sądowej NSA