Archiwum aktualności
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2011 r.
Zromadzenie Ogólne Sędziów NSA, zwołane na podstawie art. 46 § 4 i § 2 pkt 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153 poz. 1269 ze zm.) otworzył Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prof. dr hab. Roman Hauser. Powitał sędziów NSA oraz przybyłych gości, przedstawicieli władz państwowych, w tym:
- Marka Kuchcińskiego Wicemarszałka Sejmu RP
- Sekretarza Stanu Krzysztofa Łaszkiewicza - przedstawiciela Prezydenta RP
- Andrzeja Rzeplińskiego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego
- Stanisława Dąbrowskiego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego
- Antoniego Górskiego Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa
- Krzysztofa Kwiatkowskiego Ministra Sprawiedliwości
- Stanisława Piotrowicza Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu
- Senatora Leona Kieresa Członka Krajowej Rady Sądownictwa
- Andrzeja Seremeta Prokuratora Generalnego
- Irenę Lipowicz Rzecznika Praw Obywatelskich
- Stefana Jaworskiego Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej
- Macieja Berka Prezesa Rządowego Centrum Legislacji
- Józefa Górnego Wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli
- Andrzeja Lewińskiego Zastępcę Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych
- Macieja Granieckiego Szefa Biura Trybunału Konstytucyjnego
- Antoniego Cyrana Szefa Kancelarii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego
- Kazimierza Czaplickiego Kierownika Krajowego Biura Wyborczego
- Jana Węgrzyna Zastępcę Szefa Kancelarii Sejmu
- Andrzeja Dorsza Dyrektora Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP
- Andrzeja Zwarę Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej
- Macieja Bobrowicza Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych
- Tomasza Michalika Przewodniczącego Krajowej Izby Doradców Podatkowych
-
Annę Korbelę Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych
Przedstawiając informację o działalności sądów administracyjnych w 2010 r. Prezes NSA wskazał m.in., że w minionym roku odnotowano 15,25% wzrost wpływu spraw do wojewódzkich sądów administracyjnych. Zaznaczył również, że średnio sprawa w sądach pierwszej instancji rozpoznawana jest w ciągu 3 miesięcy, co stanowi bardzo dobre tempo również w skali europejskiej. Wojewódzkie sądy administracyjne wyeliminowały z obrotu 23 % decyzji i innych czynności organów administracji, co świadczy o tym, jak potrzebna jest sądowa kontrola administracji. Prezes zwrócił ponadto uwagę na wzrost liczby skarg kasacyjnych oraz fakt, że czas ich rozpoznawania wzrósł nieznacznie i wynosi średnio 1 rok i 3 miesiące. Orzekając NSA uwzględnił 24,9 % skarg kasacyjnych. Prezes NSA podkreślił trafność rozwiązań ustrojowych w zakresie sądownictwa administracyjnego i zapowiedział, że planowane są prace nad istotnymi zmianami w przepisach prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, które usprawnią orzekanie i skrócą niektóre procedury. Zapowiedział także zmiany w przepisach o kosztach postępowania sądowoadministracyjnego.
Kończąc Prezes NSA podziękował sędziom i wszystkim pracownikom sądów administracyjnych za przyczynienie się do osiągnięcia dobrych wyników w 2010 r.
Tekst wystąpienia Prezesa NSA prof. dr hab. Romana Hausera
Po wystąpieniu Prezesa NSA głos zabrali zaproszeni goście.
Jako pierwszy wystąpił Krzysztof Łaszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
Następnie gratulacje sędziom za orzecznictwo w 2010 r. złożył Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Prezes TK ocenił wysoko pracę sądów administracyjnych i podziękował za wkład sądów administracyjnych w upowszechnianie bezpośredniego stosowania Konstytucji. Stwierdził, że dorobek orzeczniczy Naczelnego Sądu Administracyjnego jest śledzony z uwagą przez Trybunał Konstytucyjny, a rozstrzygnięcia NSA stanowią podstawę ustalenia treści norm prawnych.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski składając podziękowania i gratulacje z powodu dokonań w 2010 r. podkreślił, że w porządku prawnym RP odrębne i niezależne role pełnią Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny, a także Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Żaden z tych organów nie ma wobec innych pozycji nadrzędnej.
W kolejnym z przemówień Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski wyraził przekonanie, że orzecznictwo sądów administracyjnych wpływa na poprawę relacji państwo - obywatel, bowiem wskazuje administracji publicznej jak należy prowadzić postępowanie i dokonywać wykładni prawa w sposób przychylny dla obywatela. Podkreślił, że nie skupiając się jedynie na badaniu wąsko rozumianej legalności, sądy administracyjne stają się strażnikami państwa nie tylko prawnego, ale i sprawiedliwego.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że kontrola działalności administracji publicznej jako podstawowe zadanie sądów administracyjnych stanowi jedną z fundamentalnych gwarancji rządów prawa. Zaznaczył, że sądy administracyjne są swoistym regulatorem praworządności, a ich wyroki są z uwagą analizowane przez organy administracji publicznej i traktowane jako wytyczne do podejmowania działań zgodnych z zasadą praworządności Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz podkreśliła doniosłą i zbyt mało znaną rolę sądów administracyjnych w obronie praw obywateli. Zwróciła uwagę na niską świadomość prawną obywateli w kwestiach znaczenia dotrzymywania terminów. Na koniec RPO podziękowała za bardzo dobrą pracę sądów administracyjnych.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski, koncentrując się na orzecznictwie NSA odnoszącym się do szeroko rozumianego prawa wyborczego wysoko ocenił jego poziom merytoryczny. Podkreślił ponadto, że od początku działania PKW Sędziowie NSA pełnili i pełnią nadal aktywną rolę w jej pracach.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz pozytywnie ocenił pracę sądów administracyjnych. Zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w kwestii mediacji w postępowaniu sądowoadministracyjnym i budowy systemu pomocy prawnej.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara podkreślił doniosłość roli sędziów sądów administracyjnych w urzeczywistnianiu idei demokratycznego państwa prawnego składając przy tym podziękowania za wysoko ceniony profesjonalizm.
Po zamknięciu części dyskusyjnej, wobec stwierdzenia quorum wymaganego zgodnie z art. 46 § 5 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, członkowie Zgromadzenia przystąpili do głosowania nad uchwałą o akceptacji informacji Prezesa NSA o działalności sądów administracyjnych w roku 2010. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.