Program pojedynków sądowych
Od 2018 r. w Naczelnym Sądzie Administracyjnym prowadzony jest program pojedynków sądowych (moot court) dla młodzieży licealnej lub studenckiej. Jest on wdrażany pilotażowo we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie. Uczniowie zainteresowani przygotowaniem pojedynku sądowego otrzymują specjalnie przygotowane materiały procesowe i dzieląc się na strony (tj. pełnomocnik organu i skarżący) oraz innych uczestniów postępowania, w tym prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich i organizacje społeczną mają okazję wypróbowania sił swojej argumentacji w pojedynku sądowym. Całość wydarzenia odbywa się w autentycznym otoczeniu sądowym (sala rozpraw, togi) oraz przy merytorycznym wsparciu doświadczonych pracowników Sądu.
Uczestnicy pojedynku, wcielając się w swoje role, są współodpowiedzialni za powodzenie symulacji. Wykorzystują nie tylko wiedzę z zakresu prawa czy WOS, ale angażują także inne cenne talenty pomysłowość, odwagę, doświadczenie wystąpień publicznych, umiejętności aktorskie, retoryczne, psychologiczne itp.
Celem Programu jest zwiększenie świadomości prawnej młodzieży, w szczególności umiejętności analizy i interpretacji prawa.
W sprawach możliwości zorganizowania wizyty w Sądzie, prosimy o kontakt z Wydziałem Informacji Sądowej NSA.
tel. (22) 551 65 00, e-mail: informacje@nsa.gov.pl
V edycja ogólnopolskiego konkursu prawniczego Warsaw High School Moot Court
W dniach 16-17 lutego 2019. r. po raz piąty w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego odbyły się półfinały i finał V edycji ogólnopolskiego konkursu prawniczego Warsaw High School Moot Court dla uczniów liceów zainteresowanych prawem, handlem międzynarodowym oraz arbitrażem, zorganizowanego przez Fundację Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie pod patronatem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Naczelnej Rady Adwokackiej, we współpracy z NSA oraz kancelariami prawniczymi FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz i Clifford Chance.
W rozgrywkach finałowych konkursu odbywającego się w całości w j. angielskim, uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w rolę zarówno powoda, jak i pozwanego w danej sprawie.
I miejsce zdobyła drużyna z XIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.