Archiwum aktualności

< powrót

 

Noc Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, wejście do budynku NSA, Noc Muzeów 2022

W dniu 14 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny już po raz szósty otworzył swój gmach podczas Nocy Muzeów. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 1 tys. zwiedzających.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w NSA skoncentrowana była na przypadających na 2022 r. obchodach stulecia powstania Najwyższego Trybunału Administracyjnego - bezpośredniego poprzednika instytucjonalnego Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ramach wydarzenia odbył się koncert charytatywny na rzecz walczącej Ukrainy oraz szkoły ukraińskiej w Warszawie.

Ponadto zwiedzającym udostępniono m.in. prezentacje wystaw dokumentujących początki i współczesność sądów administracyjnych, ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z sądownictwem oraz historią naszego kraju. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się symulacja historycznej rozprawy przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym, zaś wśród najmłodszych zwiedzających gry i konkursy (historyczne, plastyczne itp.) z nagrodami oraz rodzinna gra terenowa „Sądowa przygoda”.

Żywimy nadzieję, że Noc Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym umożliwiła zrozumienie roli, jaką sądownictwo administracyjne pełniło w czasach minionych i pełni obecnie w demokratycznej Rzeczpospolitej.

Dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom i zapraszamy na kolejne edycje Nocy Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

 

Uczestnicy Nocy Muzeów przed budynkiem NSA

Wnętrza budynku NSA podczas Nocy Muzeów Hol główny budynku NSA podczas Nocy Muzeów 2022

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy w trakcie Nocy Muzeów NSA  Wystawa 100-lecie Najwyższego Trybunału AdministracyjnegoWystawa 100-lecie NTA

symulacja historycznej rozprawy przez Najwyższym Trybunałem Administracyjnym Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej na Nocy Muzeów NSA 2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

fot. Anna Tomaka/NSA

 

Szczegółowy program Nocy Muzeów 2022 w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – plik do pobrania